Naujienos


“puse Ventos” Roberto mintys po plaukimo Ventos upe.

Ventos badarių centras ventos-baidare.lt paskelbė 2015-06-14 12:21   [ atnaujinta 2015-06-14 22:30 ]


“puse Ventos”


Nors pats plaukimas truko keturias pilnas dienas, bet kelionė prasidėjo viena diena anksčiau. Kelionė juk visada prasideda, kai išvažiuoji, kai viską palieki ir susitelki į tai kas laukia. Ir nors pirmąją dieną nepasiekiau “Ventos baidarių centro”, nes jau buvo per vėlu, bet jau nakvojau vienoje iš stovyklaviečių ant Ventos kranto – jau buvau čia.


1-a diena: Volungiai-Kuršėnai

Su Simonu susitikome ant tilto per Ventą tarp Ventos ir Žerkščių. Aš jį pažinau iš raudono busiko su užrašu “Baidarės”, jis mane iš mano baidarės ant stogo. Paprašė luktelėti prie namo ir pasiūlė važiuoti mano mašina. Keista patikėti savo automobilį visai nepažįstamam, bet kalba ir pats žmogus nesukėlė įtarimų, o vėliau supratau nebereikalo pasitikėjęs.

Užventyje prie malūno vandens pasirodė mažoka todėl pradėjau nuo Volungių. Pirmus 100 metrų teko padirbti baidarės tempėju, bet po to jau galėjau plaukti. Tiesa iki pirmo intako iš dešinės (už ~200 metrų įteka Varmė) vandens pagausėjo gal dukart, baidarė dar sėsdavo, bet jau pavykdavo “nulipti” ir nešlampant kojų: seklumos dar buvo dažnos iki kito dešinio Ventos intako, Knituojos. Beveik visas gabaliukas iki Pelenių tilto buvo gražus. Siauresnė upės vaga apaugusi karklais tiek, kad kartais galėdavai pamanyti/pasijausti lyg brautumeisi per kokį upelį džiunglėse ar kokioje žemaūgėje giraitėje. Gražu. Nuo Pelenių upė teka nebe senvage, bet iškastu kanalu ir vaizdai iki pat Kuršėnų nebuvo labai gražūs.

Kitas akį džiuginęs vaizdas buvo “vaikų darželiai”. Iš pradžių ančiukai bėga vandens paviršiumi, o antis apsimeta sužeista ir bando atkreipti dėmesį, kad mažyliai išsislpastytų. Varinėja ji upėje zigzagu ir sparnais daužo vandenį, lyg plaukt bandytų ar skrist negalėtų: “Imk mane, aš sužeista – tikrai pagausi!” ;), o ančiukų burys pabėgęs už kiekvieno posūkio vis sumažėja, kol galų gale nelieka nė vieno. O tada jau ir mamos sveikata pagerėja ir ji pati nuskrenda. Birželio grožybės.


2-a diena: Kuršėnai-Papilė

Nuo Kuršėnų prasidėjo senvagė ir vaizdai iškart pagyvėjo. Daugiau senų medžių ir kitų objektų – gražesni krantai. Kuršėnų pradžioje buvo pėsčiųjų tiltas, o po juo turėjęs būti slenkstis buvo pilnai apsemtas. Bet užtvankos atsigriebė iš manęs kitose vietose. Pačiuose Kuršėnuose, vėliau Šilėnuose ir ties Papartyne teko neštis. Dalis taip pat turtinga nendrių užtvaromis per visą upės plotį, bet vienas ar keli pratakai gali pravesti tais labirintais, tik neiškart aišku kuris gi tikras.


3-a diena: Papilė-Mažeikiai

Trečią dieną jau pradėjo jaustis pirmieji nuovargio požymiai. Gal nebereikalo kai kurie turistai ilgesnius žygius pradėdavo nuo kelių dienų keliavimo, dienos poilsio ir tik tada imdavosi kelių dienų non-stop varymo. Šiandien baidarę teko kraustyti dukart: ties Santekliais ir Viekšniais. O ties Krakių užtvanka tik sustojau, pasižiūrėjau kaip čia geriau leistis ir smagiai nusileidau. Ir nors tai nėra labai sudėtinga, bet pradedančiajam to daryti nesiūlau.

Ir Tulžių ne tik prisižiūrėjau, bet net cyptelėjimą pradėjau skirti nuo kitų paukščių cyptelėjimų. Gaila, kad tik jie nelabai leidžia iš arčiau pasigrožėti jų plunksnų raštu.

„YouTube“ vaizdo įrašas


4-a diena: Mažeikiai-Lēnas (Latvija)

Diena prasidėjo dar viena “čiuožykla”. Krucių malūno užtvanka irgi pralaužta ir galima nusileisti. Šįkart atrakcijos buvo dar daugiau, o viena banga net krito per bortą. Artėjant prie sienos gamta darėsi vis laukiniškesnė ir laukiniškesnė. O už poros vingių nuo Kuodžių hidroelektrinės prie pat upės pamačiau stirną ir stirniną nuleidusius galvas (maniau, kad gerti atėjo) ir pats sustingau, nes taip norėjau pasidžiaugti ir iškart neišgąsdinti. Pamatė mane pirmiausia ji. Ir ilgokai žiūrėjo su didele nuostaba (kramtomas žolės lapas tai sujudėdavo, tai sustingdavo lyg pamirštas). Gal dėl to, kad taip netikėtai kažkas keisai sustingęs upe yra nešamas pro šalį. Įdomiausia, kad žiūrėjo, kaip į kažką ko arba nėra mačiusi arba visai nebijo, nes ilgokai stebelijuisi galų gale toliau sau ramiai nuleido galvą ir valgė. Niekaip negalėjau suprasti, kada gi spruks kuo greičiausiai?! O ji toliau sau valgė. Tada ir jis pamatė, bet reagavo daug šalčiau. Pažiūrėjo, nusisuko ir toliau valgė: “Matytas, nieko keisto ir taip turiu ką veikti.”. Kai jau srovė pranešė pro pat juos ir pradėjau tolti, nusprendžiau sujudėti ir pabandyti pasiekti telefoną – o gal spėsiu įamžinti. Bet man pradėjus judėti, jie irgi pradėjo judėti. Stirna pirmoji nulindo į šešėlį ir dar kurį laiką stebėjo mane iš ten, o stirninui kaip buvo neįdomu, taip ir liko neįdomu: nusisuko ir nuėjo net neatsigręždamas. Čia vienintelis kelionės momentas, kai akimirką pasigailėjau, kad neturėjau fotoaparato po ranka– o gal būčiau sugebėjęs “pagauti”. Nors iš kitos pusės džiaugiuosi, nes turėjau laiko, kuris atmintyje liks ilgai įsirėžęs, ir tikriausiai nebūčiau turėjęs ir jo, jei būčiau bandęs siekti fotoaparato net ir menkiausiais judesiais.

„YouTube“ vaizdo įrašas


Reziumė

Pirmą dieną nuplaukta 27 km ir pats plaukimas truko 6 valandas, antrą 42 km ir 10 valandų, trečią 46 ir 10, o ketvirtąją 54 ir 12 . Ir tai yra pusė Ventos (343 km). Manau, kad ne visiems keliautojams toks tempas ir tokios apkrovos yra tinkamos ar, apskritai, reikalingos. Tačiau man tai yra vienas iš “kablių”: ne ant kranto sėdėti, bet plaukti ir grožėtis tiek, kiek gali.

Kitas gi dalykas, kuriuo noriu pasidžiaugti, tai galvos tuštumas. Nežinau, kaip jums, bet aš pats bėgdamas per kasdienybę net nebepastebiu, kad nėra nė sekundės, kai aš kažkuo nesirūpinu, dėl kažko neskubu ar kažko neveikiu. Bet tik po trečios ar ketvirtos dienos gamtoje galva ir dūšia pradeda tuštėti ir vis daugiau vietos atsiranda vėjo ošimui, vandens pliuškenimui ir nenurimstančiam paukščių chorui. Skirtumą aš pastebiu tik grįždamas iš tokios kelionės į kasdienybę, kai vis jauti, kad rastą/iškovotą tuštumą, greitai vėl pildo ne pačios reikšmingiausios mintys, rūpesčiai ir bėgimas kažkur ir dėl kažko. Ir net neabejoju, kad pusė ar daugiau šitoje vietoje tikrai paprieštaraus, kad jau jų tai tikrai visos mintys, veiklos ir visi kiti rūpesčiai patys patys reikšmingiausi ;). O jei batonas taip ir liks nenupirktas, o n-tasis butas neparduotas ar dar koks milijonas neuždirbtas: “O SIAUBE!” :-o

Sutikęs kiekvieną žveją paklausdavau ar kimba. Įdomu tai, kad tik vaikai ties Viekšniais pasakė, kad kimba. Visi kiti žvejai liūdnai kartojo, kad nekimba. Net ir tas, kur prie mano akių ~250 gr šapalą ištraukė, skundėsi, kad tik keturios žuvys per valandą, t.y. visai nekimba.

Norit skaitykit, norit savo laiką dėkite kitoms “nuostabioms” veikloms prie kompo, kaip FaceBook’as ar Youtube. Aš pats džiaugiuosi, kad ten laiko mažai išbarsčiau, o sutaupytą išleidau tokiai va kelionei.

Mielas skaitytojau, taip pat prašau suprasti, kad kiekvieno gražaus medžio, gėlės ar kragų “vaikų darželio” skirtumų nuo ančių aš neaprašinėjau ne todėl, kad nėbūtų, ką rašyti, bet todėl, kad eik pats ir pasižiūrėk užuot skaitęs.


Padėka:

Simonui už pokalbius, laiką ir važinėjimą.

http://www.upese.lt už tikslius atstumus ir detalų trasos aprašymą Lietuvoje.

maps.google.lt/ už įrankį atstumui paskaičiuoti Latvijoje.


Einu kitos kelionės planuoti,

Robertas


p.s. be mano sutikimo prie teksto nieko nebuvo pridėta, nebent Simonas ką nors ištrynė (tam leidimą jam daviau).Viliošiai

Ventos badarių centras ventos-baidare.lt paskelbė 2013-07-24 09:06   [ atnaujinta 2013-07-24 09:28 ]

Kaimo turizmo sodybos - kavinės  "Viliošiai" pasiūlymas. 

1-2 of 2